Dziennik World of Baldurs Gate – rozdziały 1-4

World of Baldurs Gate Main Menu

Skrzyżowania (AR6900)

„Zabrałeś Grzesiu pierścień ze skrytki, jak prosiłam”. To zabierz Pierścień ochrony +1 (x=1005, y=1111). Na południowym wschodzie przy wozach będą rabusie (brzmi słodko). Herszt rabusiów karawan (raczej hersztka) i troje rabusiów (BG1 NPC Project). Łatwiej jest wyciągać ich pojedynczo, a szefową – „Słuchaj dziwko bez szkoły” – zostawić na deser. Wszyscy po 5 PD za łebka. Znajdziemy przy niej Broszę Eddarda Srebrnej Tarczy. Wątek powiązany z Kagainem. W południowo-wschodniej części spaceruje sobie Ogr. Trzeba się z nim pobawić kilka tur w berka, ale dzięki temu zdobędziemy Pas przebić (nie warto oddawać Unshey Pod Pomocną Dłonią, ewentualnie „Jeden martwy ogr = 95 sztuk złota”, 80 PD; jeśli chcemy odzyskać pasek, trzeba krasnoludkę ubić – 40 PD, reputacja ostro w dół) i zmiany płci (założyłem Imoen, tak dla jaj). Do lokacji warto wrócić w Rozdziale 5. Będą do załatwienia (dosłownie) dwie sprawy (wątki z Dark Horizons). Andout, Aoln i Jase – bez zmian.

Gospoda Pod Pomocną Dłonią (AR6800)

Pierścień czarów jest w tym samym miejscu co zwykle (x=2552, y=3759). Zabieramy. W twierdzy jest trzech nowych kupców. Na południu dwóch handluje zwykłym towarem, a ten na wschodzie – Sintara Al Mustafa – bardziej magicznym. W zasadzie megahipuerubermagicznym (Szata magistra, bronie +3 i takie tam drobiazgi). „Coś się chyba komuś w głowach… popierdoliło”, że tak to ujmę. Dark Horizons i wszystko jasne. Tak czy inaczej, mimo dość wygórowanych cen, kupić warto dwie Miksturyniewidzialności i siły. Przydadzą się do zadania.
Natomiast w Świątyni Mądrości kolejny kosmos. Ratava Artsym z Magicznym sklepem Mystry. To przerobiony sklep Thalantyra (powiela Róg i Szpon Kazgarotha) z dodatkowymi przedmiotami (topory i młoty). Godne uwagi są pociski do procy (detonacji, ogniste, lodowe). Bronie, nawet przy maksymalnej charyzmie i reputacji, są drogie. Mocno podbite ceny. Tips: po wykupieniu co potrzebniejszych przedmiotów (zwoje, amunicja, mikstury) i nieco później (co najmniej poziomy 6-7) można wrócić i zdobyć fajną magiczną szatę. Oczywiście, Ratava nie odda jej po dobroci, bo twarda z niej s(zt)uka. Tak samo z Mustafą…

Przed wejściem do gospody natkniemy się na Tarnesha. Jest praktycznie tak samo upierdliwy i niebezpieczny jak zwykle. To mistrz odrzucania na 5 poziomie, więc może choćby Grozą albo Magicznym pociskiem spacyfikować całą drużynę. Trzeba go rozklepać szybko tak, aby „stary, nieszacowny pierdziel zszedł ze sceny w niecałe trzy sekundy…”. Czyli cios w plecy i Magiczny pocisk ze zwoju. Jak mięso armatnie można posłać Montarona i Xzara.

W gospodzie jest trochę nowości. Kucharz Martel handluje artykułami spożywczymi (tanie jak barszcz, a taki Kurczak leczy więcej niż Leczenie lekkich ran). Poeta jezior Sam może modyfikować naszą reputację. Zaś krasnolud Thorengrim Hammerfist (DH) może ulepszyć nasze przedmioty (Nóż do masła Baldurana, Zguba pająka, Płomienny jęzor, Szpon Rashada +2, Pierścień odporności na ogień, Hełm Baldurana, Kolczuga umarłych, Łuk orłów, Pas przebić, Głowa wiwerny, Długi łuk +1, Topór bojowy +2). Można go okraść z kilku mikstur i młota +2 Piekło. Nnazwa wyjaśnia wszystko. Po powrocie z Wieży Durlaga można mu sprzedać Puchar Durlaga za 4500 szt. zł. U Bentleya warto kupić sakiewkę na klejnoty. Jego piwo na wynos wywołuje odurzenie (rzut na czary neguje).

Khalid i Jaheira czekają jak zwykle. Pierwszy to wojownik (2 pkt w długim łuku, 3 w długim mieczu, 1 w stylu walki mieczem i tarczą), Jaheira wojownik/druid (kij i proca po 2 pkt, sejmitar). Oboje NIE znikają po rozdziale 3. Na górze podejmujemy się wykonania zadania od Ladrin. Nagroda to w sumie 80 PD, 295 zł, można szybko skoczyć do Beregostu. W chatce przy bramie od Joii (40 PD, reputacja +1).
Eksploracja terenów jest dowolna. Wybrałem jednak północ ze względu na przydatne łupy. No dobra, chodzi o różdżkę ognia.
Tips dotyczący Thorengrima Hammerfista. Do ulepszenia Zguby pająka potrzebne jest Ciało pająka. To, którego potrzebuje Ladrin. Jeśli jej oddaliśmy, musimy jej odebrać. Kill her now! Nie traci się reputacji, a zyskuje Szatę ochrony przed chłodem.
Dodatkowe info: Szlachcic i zadania ze Złotymi pantalonami bez zmian. W rozdziale 5 rozpoczną się tu wątki Opowieści z Północy Wybrzeża Mieczy i będzie drobny quest z Pilar (dostępna od Rozdziału 4). Do tego mają tu miejsce wątki z The Grey Clan Episode One.

Wioska rybacka (AR8300)

Standardowo Ajantis (paladyn, 2 pkt w mieczach półtoraręcznych, po jednym w stylu walki mieczem i tarczą i długim łuku). Posiada rodową tarczę, zapewniającą dodatkowy pkt biegłości w stylu walki mieczem i tarczą. W chatce – Leila (BG Mini Quests). Wdowa jest zagrożona przez zombie. Kilka rozwiązań. Najoptymalniejsza ekonomicznie jest nagroda 500 szt. zł, Perłowy naszyjnik i 30 PD. Jeśli będzie się szlachetnym, to trzeba będzie się zadowolić 30 PD i wydać 50 szt. zł. Jak na lawirantkę i babkę, która nie mówi prawdy, to nie opłaca się. „Twardym trzeba być, a nie miętkim”.
Rozmawiamy z Sonnerem, Telmenem i Jabadoh oraz farmerem Brunem. Przed wyruszeniem do kapłanki, posyłamy złodzieja ukrytego w cieniu lub postać pod wpływem niewidzialności do Jaskini ankhegów. Nie walczymy z nimi – matematyki nie oszukamy, no chyba że uda się zaaplikować Ociemniałość. Ze skrytki zabieramy fanty. Najważniejsza będzie Różdżka ognia, złoto (560 szt. zł – bogactwo) oraz Martwy syn Bruna. Mitrylowy pierścień potrzebny jest do zadania Xzara. Jeśli posłaliśmy Imoen, trzeba ją dopalić Miksturą siły, bo nie udźwignie.

Wracamy do farmera (50 PD). Rozmawiamy ponownie i oddajemy mu 100 zł. W zmian otrzymujemy 100 PD oraz +1 do reputacji. Cofamy się do domów z trójką rybaków. W tym po prawej od Wiltona (BG1 Unfinished Bussines) dostaniemy Płaszcz ochrony +1.

Dodatkowe info: Gerde zleca nam zadanie z Ankhegami, „zakazuje jednak zabić więcej niż 10 sztuk”. Nie ma to znaczenia, wystarczy jeden, ale równie dobrze 11 (75 PD). Powinno mieć to jednak wpływ na Faldorn, jeśli jest w drużynie. Po zabiciu 11 i 12 akhega powinna ostrzec, a zabicie 13 ma sprawić, że odejdzie do Kniei Otulisko (AR8400). Jednak tak się nie dzieje.

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *